„KSIĄŻKA  TO DOPIERO  POCZĄTEK …” - CZYTAMY W KLASACH IV - VI

„ Czasami wystarczy przeczytana bajka,

aby dać naszemu dziecku pieszczotę,  

która pozostaje w sercu na całe życie”

Pino  Pellegrino

„KSIĄŻKA  TO DOPIERO  POCZĄTEK …”    To hasło towarzyszyło obchodom tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W ramach obchodów biblioteka zorganizowała: konkursy plastyczne i czytelnicze.  W działalność biblioteki zaangażowali się również wychowawcy i rodzice, ponieważ razem pracujemy nad wizerunkiem szkoły i promocją czytelnictwa. Dzieci uwielbiają, gdy ktoś im czyta.  Głośne czytanie jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci . Uczy ono myślenia, przynosi wiedzę ogólną , rozwija pamięć i wyobraźnię.   Dzięki różnorodnym formom propagowania czytelnictwa biblioteka jest żywą częścią szkoły. Można zauważyć wzrost zainteresowania książką. W ramach Głośnego Czytania, rodzice przyjęli zaproszenie i w przepiękny sposób czytali fragmenty książek dla dzieci.

przygotowała pani J. Siemińska

Oto nasze relacje z głośnego czytania:

KLASA IVa  Spotkanie ze słowem i nie tylko.

         Głośne czytanie cieszy się dużą popularnością w klasie IV a. W ramach akcji czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom” w dniu 11 października gościliśmy p. E. Kornobis-Kowalską, a w dniu 24 października  p. A. Potęga i  p. J. Bida.  Zaproszone mamy, wręcz aktorsko czytały „Spotkanie nad morzem” J. Korczakowskiej. To piękna i ciepła powieść o przyjaźni. Opowiada o tym, jak trudno znaleźć przyjaciela, jakie to ważne zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych, które pragną przyjaźni, akceptacji i kontaktu z innymi. Elza ma swój świat, ale nudzi się, jest smutna. Kiedy poznaje Danusię odzyskuje radość, jej życie nabiera smaku, staje się ciekawsze. Podobnie jest z Danusią. Ona także czuła się samotna do chwili poznania Elzy. Podziwia koleżankę, imponują jej zaradność i samodzielność Elzy.  Autorka opisała historię pięknej przyjaźni. Każde dziecko powinno ją poznać.  Z przyjemnością można było poobserwować dzieci, które na co dzień przyzwyczajone do samodzielnego czytania, siedziały i słuchały jak zaczarowane. Czytanie zostało nagrodzone gromkimi brawami słuchających i dyplomami dla mam. Uczniowie pytali, kiedy znów będą mogli posłuchać tekstów czytanych przez dorosłych. Chęć czytania książek z rodzicami rozwija się u dziecka przede wszystkim przez doświadczenie wspólnego czytania książek z rodzicami. Serdeczne podziękowania dla rodziców  biorących udział w akcji czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom” składają organizatorzy: n-l biblioteki J. Siemińska, wych. kl. IV a M. Pytlarz, wych. kl. IV b G. Tasak, pedagog   B. Świątek.

 Przygotowała pani M. Pytlarz

KLASA IVb „Nie można polubić czytania, nie czytając”.

We wtorek, 13 października, z inicjatywy Pani Joanny Siemińskiej – nauczyciela bibliotekarza, odbyło się w klasie IV b GŁOŚNE CZYTANIE DLA UCZNIÓW. Dzień Głośnego Czytania jest to święto, które ma w naszym kraju już kilkunastoletnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.Jak podkreślają psychologowie, „(…) dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, chęć poznawaniaświata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego”.Na spotkaniu uczestniczyła Przewodnicząca Rady Klasowej, Pani Małgorzata Sikora, która czytała tego dnia klasie IV b fragmenty książki pt. „Spotkanie nad morzem”. Jest powieść autorstwa Jadwigi Korczakowskiej skierowana do dzieci. Opowiada ona historię przyjaźni dwóch dziewczynek Danusi i Elzy, które poznają się podczas wakacji w małej wiosce rybackiej, gdzie Danusia spędza wakacje, a Elza mieszka. Życie Elzy jest trudne, nie ma rodziców, przyjaciół i jest niewidoma od urodzenia. Dziewczynki spotykają się często, bardzo dużo rozmawiają i spędzają wspólne chwile na zabawach. Danusia staje się dla niewidomej dziewczynki kimś bardzo ważnym. Obie ze strachem myślą o końcu wakacji i konieczności rozstania. Pani Małgorzata Sikora czytała powieść głośno w sposób płynny i wyraźny, wyrażając przy tym bogactwo uczuć zawartych w tekście i stosując właściwą modulację głosu. Czytanie na głos najmłodszym stymuluje ich rozwój oraz wzbogaca słownictwo. Dobranie odpowiedniej lektury do wieku i upodobań małego słuchacza sprawia, że spędzony czas z opiekunem staje się przyjemnością i odbiera go jako prawdziwą przygodę. Zachęca także do kontynuowania tej czynności później, kiedy czytają już samodzielnie.Uczniowie słuchali Pani Małgorzaty Sikora bardzo uważnie. Widać było, że historia ich zaciekawiła i podobała im się. Wszyscy przejęli się losami dziewczynek i obiecali samodzielnie już dokończyć lekturę w domu. Uczniowie wyrazili także chęć odwiedzania częściej biblioteki szkolnej i sięganie po książki nie tylko ujęte w obowiązkowym spisie lektur.Na zakończenie spotkania uczennica Katarzyna Pechta podziękowała serdecznie Pani Małgorzacie Sikora, która poświęciła swój czas przychodząc do szkoły i zachęcała uczniów do tego, aby znaleźli czas na czytanie.

Przygotowała pani G. Tasak

KLASA VI A

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w naszej szkole przebiega pod hasłem ,,Książka to dopiero początek’’ na lekcję z wychowawcą w klasie VIa zaprosiliśmy panią Anetę Gębka do wspólnego czytania książki. Głośne czytanie dla uczniów przez przedstawicieli rodziców to jedna z atrakcyjniejszych form zachęcania ich do sięgnięcia po książkę dla własnej przyjemności. Pani Aneta Gębka przeczytała nam fragment książki pt. ,,Inna’’ autorstwa Ireny Jurgielewiczowej. Jest to książka o przyjaźni, a główną postacią w tej książce jest dziewczynka, która nie ma rodziców i przyjechała na święta do nieznajomych. Wszyscy uczniowie klasy VI a słuchali z wielkim zainteresowaniem pięknej interpretacji tej książki w wykonaniu pani Anety Gębka. Bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i udział w propagowaniu akcji  wspólnego czytania dzieciom. Na pewno zachęci to uczniów do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po ciekawą książkę.

                                                                                             przygotowała pani E. Nocoń

KLASA VI b

  Dnia 3 listopada w klasie VI b odbyło się głośne czytanie z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W akcję zaangażowano rodziców, dziadków, jak i rodzeństwo uczniów. Chęć wspólnego czytania wyraziła siostra jednej z uczennic, pani Joanna Borowska. Przeczytała nam  fragment książki Ireny Jurgielewiczowej pt. ,,Inna”, która jest kontynuacją lektury ,,Ten obcy”. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali powieści i na pewno przeczytają ją jeszcze nie jeden raz. Dziękujemy!

Przygotowała: Agata Błaszczyk z kl. VI b

4A (1)
4A (2)
4A (3)
4A (4)
4A (5)
4A (6)
4A (7)
4A (8)
4A (9)
4A (10)
4A (11)
4A (12)
4A (13)
4A (14)
4A (15)
4A (17)
4A (18)
4A (20)
4A (21)
4A (22)
4A (23)
4A (24)
4A (25)
4A (26)
4A (27)
4B (1)
4B (2)
4B (3)
4B (4)
4B (6)
6A (1)
6A (2)
6A (3)
6A (4)
6A (5)
6A (6)
6A (7)
6A (8)
6A (9)
6B (1)
6B (2)
6B (3)
6B (4)
6B (5)
6B (6)
6B (8)
6B (9)
6B (10)
6B (11)
Start slideshow
Generated by iWebAlbum
loading