Podsumowanie lekcji j. polskiego na temat twórczości K.K. Baczyńskiego.

Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami. S. Pigoń


Z okazji Tygodnia Kultury Języka w klasie VII A na lekcjach języka polskiego czytaliśmy i omawialiśmy wiersze jednego z najwybitniejszych poetów swoich czasów – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poznaliśmy takie utwory jak: „Elegia o…[chłopcu polskim]”, „O mój ty smutku cichy” , „Z głową na karabinie”, ,,Niebo złote ci otworzę’’, ,, Biała magia’’.
Z. Wcisło

Poeta w wielu wierszach wyrażał tragiczny los swojego pokolenia. Na kolejnych lekcjach języka polskiego analizowaliśmy i interpretowaliśmy utwory nie tylko o charakterze patriotycznym, katastroficznym, ale także wiersze miłosne inspirowane miłością do żony, Barbary Drapczyńskiej.
I. Wypych

Dzięki tym lekcjom dowiedziałam się także, czym jest pokolenie Kolumbów. Tą nazwą określamy ludzi urodzonych w około 1920 roku w wolnej Polsce, których plany na przyszłość zostały zrujnowane przez wybuch II wojny światowej. N. Górska Poeta w swoich wierszach często wypowiada się w imieniu całego pokolenia, podkreślając tragiczne losy swoich rówieśników, ale także własne przeżycia w tym trudnym czasie.
P. Jałmużniak

Uważam te lekcje za bardzo ciekawe i pouczające. Mogliśmy się przekonać, jak trudne było życie w czasie okupacji niemieckiej. Młodzi ludzie, którzy mieli po dwadzieścia lat, musieli stawić czoła wojnie i ginęli za ojczyznę.
P. Wojsław

… zaimponowali mi swą odwagą i walecznością. Bardzo im współczuję ze względu na to, iż nie mogli żyć w spokoju, nie mogli spełnić swych marzeń, a także z każdym dniem musieli coraz bardziej martwić się o swe rodziny i swoje życie.
Ł. Baran

Baczyński to poeta, któremu przyszło żyć w tak trudnych i niezwykle okrutnych czasach, a jednak potrafił wiele po sobie zostawić….. Choć minęło 100 lat od czasu, kiedy poeta urodził się, to warto zadać sobie pytanie: Czy potrafilibyśmy być tak odważni … i co dla nas tak naprawdę oznacza słowo patriotyzm?
K. Trelińska

Lekcje poświęcone poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w których braliśmy udział, uważam za bardzo przydatne i potrzebne, ponieważ powinniśmy znać twórczość utalentowanych polskich poetów, a takim bez wątpienia był Baczyński.

I. Wypych

przygotowała p. Renata Konarska    
BACZYNSKI
Start slideshow


Generated by iWebAlbum
loading