AKCJA SZKOŁA PAMIĘTA KLASY IV - VIII
Akcja widziana oczami uczniów i nauczycieli

*********************************

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. 26 -28 października Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przyłączyli się do ogólnopolskiej Akcji. Uczniowie przygotowali gazetki oraz porządkowali miejsca związane z bohaterami naszej gminy. Celem było upamiętnienie zasłużonych w jakiś sposób osobowości naszej małej ojczyzny, których warto znać i pamiętać.

Przygotowała Magdalena Cieślińska z kl. VIIIb pod opieką p. U. Walocha
******************************
Dnia 28. 10. 21r. uczniowie klas starszych wraz z wychowawcami, udali się na spacer do centrum Słupi w celu odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i zrozumienie ich związku z historią kraju. Kolejnym zadaniem było zadbanie o te miejsca, czyli kształtowanie właściwych postaw obywatelskich.
„Szkoła pamięta”, to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, która odbywa się w czasie kiedy wszyscy Polacy odwiedzają miejsca związane z pamięcią o tych, którzy odeszli, naszych bliskich, czy ludziach ważnych dla środowiska lokalnego i kraju. Powinniśmy też pamiętać o ważnych miejscach w naszej okolicy.
Piękna, październikowa pogoda towarzyszyła wyprawie w przeszłość. Jesień pomalowała korony drzew ciepłą gamą barw. Uśmiechy na twarzach siódmoklasistów dopełniały nastroju dnia. W pięknym parku, w obrębie którego kiedyś znajdowała się szkoła, odnajdziemy ważne miejsca, świadków przeszłości. Są to dwa krzyże upamiętniają istotne dla narodu polskiego wydarzenia.
Jeden z nich poświęcony jest uwłaszczeniu włościan w 1864r. Uwłaszczenie przeprowadzone głównie w XIX w., oznaczało ogromną zmianę sytuacji chłopów jako warstwy społecznej. Nadano włościanom na własność użytkowana przez nich ziemię. Zniesiono obciążenie w postaci pańszczyzny. Uwłaszczenie było niezbędnym warunkiem wkroczenia na drogę rozwoju wsi, uwalniało bowiem chłopów od zależności feudalnej i pozwalało urodzonym na wsi migrować do rozwijających się miast i zasilać tworzący się przemysł. Ponadto oznaczało modernizację i unowocześnienie rolnictwa.
Drugi krzyż przypomina o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918r. Upamiętnia tych, którzy na przestrzeni 123 lat niewoli, we wszystkich zrywach niepodległościowych oddali swoje życie za marzenie o wolnej Ojczyźnie. Marzenie to udało się ziścić w 1918r. Ofiarę krwi złożoną na ołtarzu Ojczyzny przypomina apel poległych, który odbywa się podczas Narodowego Święta Niepodległości. Pod tym krzyżem spotykają się mieszkańcy naszej gminy 11. listopada świętując kolejne rocznice tak ważnego dla narodu wydarzenia.
Młode pokolenie Polaków powinno pamiętać o takich symbolicznych miejscach w swoich „Małych Ojczyznach”. Rozumieć związek wielkiej historii z historią lokalną. Dlatego klasa VII a posprzątała liście w pobliżu krzyży i złożyła symboliczne kwiaty u ich podnóża .

przygotowali uczniowie klasy VII a z wychowawczynią p. A. Konarską
20211028_132941
20211028_133048
20211028_133059
20211028_133602
20211028_134127
P1340665
P1340668
P1340672
P1340673
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
ZD
zd1
zd2
zd3
zd4
Start slideshow
Generated by iWebAlbum
loading