Menu główne

Strona główna
Nasza gmina
Historia szkoły
Patron
Grono pedagogiczne
Uczniowie
Pedagog szkolny
Samorząd uczniowski
Rada  Rodziców
Publikacje
Zajęcia pozalekcyjne
Linki
Kontakt

 

Z życia szkoły
Rok 2012/2013 Galeria
Rok 2011/2012 Galeria
Rok 2010/2011
Galeria
Rok 2009/2010 Galeria
Rok 2008/2009
Rok 2007/2008
Rok 2006/2007
Rok 2005/2006
Rok 2004/2005Linki

Twórczość  dzieci
Angielski w szkole
Dla ucznia
Dla nauczyciela
Prezentacje  
    multimedialne 
 

PROGRAM "RAZ, DWA, TRZY - BĄDŹ BEZPIECZNY I TY"

„RAZ, DWA, TRZY – BĄDŹ BEZPIECZNY I TY”
PROGRAM PROFILAKTYCZNO - EDUKACYJNO
DLA UCZNIÓW KLAS I – III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

                    

PATRONAT  HONOROWY
ŚWIĘTOKRZYSKI KOMENDANT WOJEWÓDZKI POLICJI 
ŚWIĘTOKRZYSKI KURATOR OŚWIATY
WOJEWODA ŚWIĘTOKRZYSKI
program - pobierz 

Działania
W RAMACH PROGRAMU
"RAZ, DWA, TRZY - BĄDŹ BEZPIECZNY I TY"

 2014/2015

WRZESIEŃ 2014
Pierwszaki na spacerze

Pierwszaki uczą się, w jaki sposób należy prawidłowo poruszać się po drogach. W tym celu 17 września 2014 roku, uczniowie klasy I  wybrali się na spacer na najbliższe skrzyżowanie ulic. Były to praktyczne zajęcia przypominające o prawidłowym zachowaniu w ruchu drogowym. Dzieci uczyły się bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Rozpoznawały niektóre znaki drogowe. Chętnie recytowały wiersz ,, Gdy zamierzam przejść ulicę”. Mówiliśmy o zagrożeniach, przyczynach wypadków drogowych i potrzebie noszenia znaków odblaskowych. Głównym celem zajęć była nauka bezpiecznego poruszania się po drodze. Jest to cykl zajęć w ramach programu

 ,,Raz, dwa, trzy – Bądź bezpieczny i Ty”.


WYCICZKI SZKOLNE
Dnia 24.09.2014r. uczniowie klas drugich i trzecich byli na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Była to wycieczka autokarowa. Przed wyjazdem panie rozmawiały z uczniami o zachowaniu się w autobusie, na ulicy, w restauracji, kościele i innych miejscach publicznych. Omawiano również temat bezpiecznego poruszania się w lesie i w górach. Pokonując szlaki turystyczne, dzieci miały okazję wykorzystać swoją wiedzę. Wracając ze szczytu, wszyscy zachowywali się tak jak należy zachowywać się w parku narodowym, bo przecież na wycieczce podziwiano piękno Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
  Przygotowała pani Marzena Stradomska

PAŹDZIERNIK 2014

Zakup roweru i kamizelek odblaskowych
 dla uczniów naszej szkoły i przedszkola
sponsorowanego przez PZU

  
Ubezpieczyciel firma PZU w ramach dofinansowania prewencyjnego umożliwiła zakup roweru do nauki bezpiecznego poruszania się po drogach i pomocnego w zaliczeniu sprawdzianu praktycznego na kartę rowerową.
  
Również zakup kamizelek odblaskowych, które będą wykorzystywane w czasie różnego rodzaju wyjść dzieci poza teren szkoły i przedszkola i wyjazdów na różnorodne wycieczki spowoduje, że dzieci będą bardziej widoczne i będą nabywały nawyki noszenia elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach publicznych.
DZIĘKUJEMY !!!
przygotował  admin

Ognisko drużyny zuchowej
Uczniowie naszej szkoły mają wiele ciekawych zajęć, na których uczą się bezpiecznego zachowania.
Dnia 21 października odbyła się zbiórka gromady zuchowej przy ognisku. Każdy zuch był bardzo dobrze przygotowany. Wcześniej dokładnie omówiliśmy cały przebieg zbiórki.
 Najpierw najstarsze zuchy rozpaliły ognisko, a potem wszyscy samodzielnie piekli kiełbaski i chleb. Była to dobra lekcja odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania się.  Takie ognisko mogło się odbyć, ponieważ na zuchach można polegać.
 Przygotowała pani Marzena Stradomska

LISTOPAD 2014

Bezpieczny uczeń na drodze
Gazetki klasowe o bezpieczeństwie
W pierwszych miesiącach nauki każdego roku, nauczyciele przypominają o potrzebie dbania o bezpieczeństwo. Uczniowie klas I-III realizowali w trakcie zajęć następujące treści:
- zasady poruszania się po drogach,
- przechodzenie przez jezdnię, nauka wiersza,
- rozpoznawanie podstawowych znaków drogowych w  
     formie zajęć plastyczno-technicznych,
- niebezpieczeństwa wynikające z zabaw w nieodpowiednim
   miejscu,
- bezpieczne spędzanie zabaw na świeżym powietrzu,
- bezpieczne zachowanie na przystanku i w autobusie,
- bezpieczeństwo w sieci.

W wielu klasach wyeksponowane zostały gazetki ścienne na temat bezpieczeństwa
.


 Przygotowała pani Marzena Stradomska

 

W naszej szkole uczniowie klas pierwszych zgłosili się do „Klubu Bezpiecznego Puchatka”. 

Jest to ogólnopolski program edukacyjny, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów klas podstawowych. W ramach programu otrzymaliśmy materiały edukacyjne dla dzieci, rodziców

 i nauczycieli. Na spotkaniu w dniu 28 października, wszyscy rodzice zostali zapoznani z programem i otrzymali broszurę informacyjną z poradami dla swoich pociech. Nauczyciele prowadzą różnorodne zajęcia o bezpieczeństwie. Dzieci pracują z książeczkami edukacyjnymi z  interesującymi grami

 i zabawami. Wszystkie działania  są po to, by  pomóc w przekazaniu dzieciom niezbędnej wiedzy o tym, jak być bezpiecznym na drodze,

w szkole, w domu i w czasie zabawy.

Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji uda nam się wspólnie wykonać kolejny, duży krok w kierunku zapewnienia naszym dzieciom bezpieczeństwa. Ucząc się razem z Puchatkiem, będziemy bezpieczni.   

Przygotowała pani Marzena Stradomska.

Trwa Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie -

to jedyna akcja w Polsce, która na tak szeroką skalę sprawdza wiedzę dzieci w zakresie bezpieczeństwa.

Od 24 do 28 listopada na stronie internetowej "Klubu Bezpiecznego Puchatka" będzie dostępny test, dzięki któremu dzieci z klas I będą mogły utrwalić zdobyte wiadomości oraz zweryfikować swoją wiedzę.

kliknij na obrazek i rozwiąż test

TEST WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE obejmuje 15 pytań w takich aspektach jak: bezpieczeństwo w domu, w szkole i w drodze do szkoły oraz bezpieczeństwo w Internecie. Przygotowany został w formie pisemnej, jak i obrazkowej. Można również odsłuchać pytania, czytane przez lektora. Do każdego z nich podane są trzy odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Po zakończeniu testu dzieci otrzymują informację, ile poprawnych odpowiedzi wybrały, a także mogą sprawdzić, które odpowiedzi są poprawne, a które nie. Test ma nie tylko sprawdzać wiedzę, ale również uczyć. Test Wiedzy o Bezpieczeństwie jest aktywny od poniedziałku - 24 listopada. Przypominamy wszystkim Nauczycielom klas I, aby w ramach uczestnictwa w „Klubie Bezpiecznego Puchatka” przeprowadzili Test, sprawdzający wiedzę dzieci o bezpieczeństwie.


STYCZEŃ 2015
Gazetka na temat bezpiecznych
ferii zimowych 
 
ABY PRZECZYTAĆ WIADOMOŚCI O BEZPIECZEŃSTWIE
KILIKNIJ NA OBRAZEK 
 
   
 

LUTY 2015
BEZPIECZNE DZIECKO
W CZASIE FERII ZIMOWYCH
W ramach programu profilaktyczno – prewencyjnego „Raz, dwa, trzy – bądź bezpieczny i Ty” jego koordynatorki pani A. Otczyk i pani M. Stradomska zorganizowały spotkanie mające na celu przypomnienie zasad o bezpieczeństwie uczniów podczas ferii zimowych. W przeddzień ferii zimowych, 13 lutego odbył się w naszej szkole apel pod hasłem ,, Bezpieczne dziecko." Na spotkanie z dziećmi przybyli przedstawiciele policji, sierżant Radosław Koryczan i aspirant Piotr Gacek , którzy udzielili ważnych wskazówek i rad dotyczących bezpieczeństwa dzieci w czasie wolnym. Uczniowie klas pierwszych przygotowali inscenizację, odegrali kilka humorystycznych scenek pokazujących skutki bezmyślnego i nierozważnego zachowania na ulicy, w szkole i w domu. To spotkanie pozwoliło przypomnieć i utrwalić znane zapewne wszystkim zasady bezpieczeństwa, ale dobrych wskazówek nigdy nie za wiele. Z takim bagażem wiedzy możemy śmiało wyruszyć na zimowy wypoczynek. Życzymy wszystkim bezpiecznych ferii.
 
 
WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDZIESZ TU

MARZEC  2015
W klasie pierwszej -
,,Bajki są kluczem do dziecięcej duszy"
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 17 marca 2015r. odbyły się ciekawe zajęcia w klasie Ib. Przedstawicielki samorządu, w ramach realizacji programu ,,Raz, dwa, trzy – Bądź bezpieczny i Ty”, czytały uczniom bajki o ,, niebezpieczeństwach”. W przebraniu księżniczek i wróżek stały się szczególnie miłymi gośćmi. Czytały bajki braci Grimm: ,,Pani Zima” i ,,O wilku i siedmiu koźlątkach”. Wszystkie dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały księżniczek i zadawały mnóstwo pytań. Bajki pozwoliły „zatrzymać się” na chwilę i zastanowić nad tym, co jest w życiu naprawdę ważne. Pewnie większość dzieci zrozumiało morał bajek i będzie naśladowało zauważone, pozytywne cechy. Głównym celem zajęć było kształtowanie pozytywnych relacji i poczucia bezpieczeństwa, wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w domu i szkole oraz kształcenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Wróżka wykorzystała to spotkanie również do tego , by z cebulek wyczarować kosz słodyczy. To była największa i najsmaczniejsza niespodzianka. Dzieci przypomniały takie zasady: Jeśli kogoś nie znasz nie idź z nim! Jeśli ktoś nieznajomy zaprasza Cię do samochodu – nie wsiadaj! Jeśli nieznajomy obiecuje Ci słodycze, gdy z nim pójdziesz – nie słuchaj go! Jeśli obca osoba chce Ci coś pokazać i zaprasza do siebie – nie wierz jej!
 
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY POD HASŁEM:

 „JAK ZDROWO I BEZPIECZNIE SPĘDZAM WOLNY CZAS”

 

W ramach realizacji programu profilaktyczno – edukacyjnego „RAZ, DWA, TRZY – BĄDŹ BEZPIECZNY I TY”, nauczyciel od zajęć plastyczno-technicznych zorganizował ciekawy konkurs plastyczny. W tegorocznej edycji szkolnego konkursu wzięło udział 33 uczniów z klas I- VI. Celem przedsięwzięcia było stworzenie okazji do refleksji nad tym, czy mój czas wolny spędzam w sposób bezpieczny i wartościowy. Powstały prace na bardzo wysokim poziomie i trudno było konkurs rozstrzygnąć. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie.
wyniki konkursu - zobacz

 
GROMADA ZUCHOWA
DBA  O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH
W związku z tym, że w naszej szkole ponad wszystko cenimy sobie bezpieczeństwo, gromada zuchowa - Przyjaciele Kubusia Puchatka, systematycznie włącza się do prac związanych z programem
,,Raz, dwa, Trzy bądź bezpieczny i Ty”.
Ostatnio wykonali ciekawą gazetkę ścienną. Gazetka znajduje się na korytarzu szkolnym. Zrobili wystawkę nagrodzonych prac z konkursu plastycznego. Celem głównym umieszczonych haseł i ilustracji jest zminimalizowanie liczby nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem dzieci oraz podniesienie poziomu wiedzy dzieci w zakresie umiejętności unikania zagrożeń w życiu codziennym. W ten sposób edukujemy również uczniów innych klas oraz osoby odwiedzające naszą szkołę.
 
   
 
   
   
 
 

Zajęcia profilaktyczno-wychowawcze pod hasłem:      

Jak radzić sobie z przemocą

i agresją?

W celu maksymalnego podniesienia poziomu bezpieczeństwa podczas zabaw w szkole, w domu i na podwórku, pani Pedagog przeprowadziła ciekawe zajęcia. Złość to uczucie, które najczęściej pojawia się u dzieci w sytuacjach stresowych. Złoszczenie się nie jest samo w sobie ani złe, ani dobre. Natomiast sposoby wyrażania złości bywają różne i przynoszą różne konsekwencje. Możemy mieć wpływ na to co robimy, gdy przeżywamy to uczucie. W celu zrozumienia uczucia złości oraz zwiększenia wrażliwości na krzywdę innych, w klasach trzecich pedagog wraz z wychowawcami przeprowadzili zajęcia profilaktyczno-wychowawcze pod hasłem: Jak radzić sobie z przemocą i agresją? Różnorodne zabawy, takie jak: quiz, rysunki komiksowe, plakaty, scenki, zabawy ruchowe pozwoliły pokazać dzieciom, że można się złościć w taki sposób, aby nie robić przy tym nikomu krzywdy. W każdej klasie uczniowie wypracowali swoje zasady i umowy zapobiegające agresji i przemocy.

Przygotowała pani Marzena Stradomska

zobacz zajęcia w galerii - TU

Doskonalenie zawodowe nauczycieli.

W ramach realizacji programu profilaktyczno-edukacyjnego pt." Raz, dwa, trzy - bądź bezpieczny i Ty", 23 kwietnia 2015 r, odbyło się szkolenie. Nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniowej Radzie Pedagogicznej na temat: Narkotyki – rodzaje i zachowanie się osób pod ich wpływem. Szkolenie przeprowadził aspirant Michał Kowalczyk z Komendy Policji w Jędrzejowie. Celem tego działania było zminimalizowanie liczby nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem dzieci oraz unikanie zagrożeń w życiu codziennym.


Bezpieczne wakacje

 

Wakacje to czas zabawy, wypoczynku i radości. Z piłką, na hulajnodze,  w morzu częste kąpiele , górskie długie wędrówki – to wszystko przed nami. W związku z tym w klasach I-III odbyły się lekcje na  temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą,
w górach i lesie. Dodatkowo w salach lekcyjnych uczniowie wykonali gazetki tematyczne. Życzymy wszystkim bezpiecznych
i słonecznych wakacji.
pani Ewa Purska
 
 
 
 
 
 
 
 


PRZEDWAKACYJNE SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia 23 czerwca odbyło się spotkanie z policjantami, którzy przypomnieli uczniom o zasadach bezpieczeństwa w czasie wakacji. Najpierw prelekcji wysłuchali uczniowie klas I-III, którzy mieli wiele ciekawych pytań do panów policjantów. Następnie do grupy dołączyli uczniowie klas IV-VI. Panowie przestrzegali wszystkich przed różnymi niebezpieczeństwami kryjącymi się nie tylko poza domem, ale także na terenie własnego podwórka, przy coraz nowocześniejszym

i  niebezpiecznym sprzęcie rolniczym.

 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE
 
Działania
W RAMACH PROGRAMU
"RAZ, DWA, TRZY - BĄDŹ BEZPIECZNY I TY"

 2013/2014

Wrzesień 2013

Tradycyjnie, na początku roku szkolnego uczniowie klas I-III przypominali sobie o zachowaniu bezpieczeństwa w szkole i nie tylko. W tym celu odbyli wycieczki po najbliższej okolicy. W bezpieczny sposób poruszali się po drogach i ścieżkach. Przypominali o właściwym zachowaniu w lesie, parku i nad stawem. Była to kolejna lekcja powtórzeniowa. 
      
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE
 

KONKURS PLASTYCZNY POD HASŁEM

 „ WOLNY CZAS - BEZPIECZNY CZAS”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Celem konkursu było propagowanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań podczas wolnego czasu np.: wakacyjnego. Promowanie roztropnych i bezpiecznych form wypoczynku nad morzem, jeziorem, czy w górach miało służyć zwiększeniu bezpieczeństwa i kształtowaniu właściwych nawyków u dzieci. Pani Alina Konarska czuwała nad szczegółami związanymi z konkursem.


KLIKNIJ NA ZDJĘCIE

PAŹDZIERNIK 2013

ZDROWO I BEZPIECZNIE DO SZKOŁY

- PIERWSZAKI 2013 W JĘDRZEJOWIE

21 października uczniowie klasy I a i I b wybrali się na spotkanie Pierwszaków w ramach akcji „ Pierwszaki 2013/2014 – zdrowo i bezpiecznie do szkoły” do Centrum Kultury w  Jędrzejowie. Głównym celem całego przedsięwzięcia było przekazanie dzieciom najważniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia. Podczas spotkania dzieci wysłuchały prelekcji  pielęgniarki, ratownika medycznego, policjanta i strażaka. Obejrzały występ artystyczny jak  również  wspólnie uczyły się wierszyków, rymowanek i piosenek. Na zakończenie pan fotograf robił pamiątkowe zdjęcia, które ukażą się 5 grudnia w gazecie Echo Dnia.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE

GRUDZIEŃ 2013

Wybierz życie bez nałogów, czyli bądź sobą. 
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  szkolnym konkursie plastycznym „Życie bez nałogów, czyli jak żyć zdrowo i szczęśliwie” organizowanym przez pedagoga szkolnego. Zachęcani przez swoich wychowawców wykonali piękne prace dowolnymi technikami plastycznymi. Rysunki bardzo wyraźnie pokazują, że dzieci zdają sobie sprawę z tego, jak  bardzo nałogi szkodzą zdrowiu. Potrafią o nich rozmawiać i wiedzą jak dbać o swoje bezpieczeństwo. 
 
 kliknij na zdjęcie

W grudniu, w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia oraz nadchodzącym Sylwestrem, na zajęciach poruszane były zagadnienia dotyczące tego radosnego , ale niestety często przynoszącego liczne wypadki, okresu. Wychowawcy przypomnieli  o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie ferii świątecznych:
   Bezpieczne korzystanie z dekoracji świetlnych ( lampki choinkowe), konieczność wyłączania urządzenia z kontaktu w godzinach nocnych i na czas  nieobecności w domu.
Zabawa sztucznymi ogniami, zasady korzystania z petard i innych środków wybuchowych - tylko pod nadzorem dorosłych i z daleka od przedmiotów łatwopalnych
Zabawy na świeżym powietrzu - propozycje form miłego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu.

STYCZEŃ 2014

OBSŁUGA URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH
ZAJĘCIA W KLASIE III A - CZYTAJ
W klasie III, zgodnie z programem nauczania, odbyła się lekcja dotycząca obsługi urządzeń elektrycznych. Głównym celem zajęć było uświadomienie uczniom potrzeby korzystania z urządzeń elektrycznych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz wdrażanie do oszczędzania elektryczności. Dzieci poznały budowę i obsługę robota kuchennego - blendera. Samodzielnie wykonały koktajl mleczno – bananowy. Wszyscy zrozumieli, że technika zmienia i ułatwia życie ludzi. Podniesienie poziomu wiedzy na temat urządzeń elektrycznych stosowanych w codziennym życiu, służy wyrabianiu prawidłowych nawyków podczas ich obsługi. Efektem końcowym i najważniejszym jest bezpieczeństwo dzieci.

BEZPIECZEŃSTWO W CZASIE FERII ZIMOWYCH
Spotkanie z policjantem
W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów w dniu 20.01.2014 r. zorganizowano spotkanie z policjantem, panem Marcinem Kubickim. Przed zbliżającymi się feriami warto przypomnieć zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Pan dzielnicowy rozmawiał z uczniami o bezpiecznym i rozważnym zachowaniu w czasie zabaw zimowych oraz uważnym korzystaniu z Internetu . Takie cykliczne i pouczające spotkania w naszej szkole odbywają się w ramach realizacji programu
„ RAZ, DWA, TRZY –BĄDŹ BEZPIECZNY I TY ”
Uczniowie z dużym zaangażowaniem słuchali cennych rad i uwag pana policjanta oraz zadawali wiele pytań. Życzymy wszystkim bezpiecznych ferii.

kliknij na zdjęcie

   Bezpieczny wypoczynek
dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych
Ferie zimowe to czas relaksu i odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki. To dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegały one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do szkoły, należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Informuje o tym gazetka ścienna

Pamiętajmy, że w okresie ferii dochodzi do wielu nieszczęśliwych wypadków, często spowodowanych nieostrożnością i brakiem wyobraźni.

Poniżej przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania się podczas zimowego wypoczynku:

  Nie należy zjeżdżać na sankach w pobliżu dróg, nawet tych rzadko uczęszczanych oraz w pobliżu zbiorników wodnych, a w czasie zjeżdżania należy zachować bezpieczną odległość między sankami; nigdy nie należy doczepiać sanek do samochodu;

Rzucając się śniegiem nie wolno łączyć miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieniami, nigdy nie należy celować w twarz drugiej osoby;  nie należy także rzucać śnieżkami w nadjeżdżające samochody ponieważ zaskoczony kierowca może spowodować wypadek.

Na łyżwach należy jeździć tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pozornie pokryte są grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!

  Nie wolno przebiegać przez ulicę i przechodzić w miejscach niedozwolonych - w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania, dlatego bardzo ważne jest także to, aby na drodze być widocznym.

  Widząc zwisające z dachów sople, nie należy strącać ich patykami lub kamieniami. W takiej sytuacji trzeba poinformować o nich osobę dorosłą.

W zimowe dni bardzo ważne jest zdrowe odżywianie. W wolnym czasie dobrze jest przebywać na świeżym powietrzu, jednak ważne jest, aby ubierać się stosownie do temperatury panującej na dworze, najlepiej na tzw. cebulkę.

Zima to czas przeziębień i grypy, w tym okresie nie należy zapominać o podstawowych zasadach higieny, unikać kontaktu z osobami chorymi, a w przypadku wystąpienia objawów choroby zgłosić się do lekarza.


MARZEC 2014
Animowany film edukacyjny pt. "Rodzina Porażków"
W ramach konkursu dnia 26 lutego 2014 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami KRUS, na którym poruszane były zagadnienia związane z bezpieczeństwem dzieci w gospodarstwach rolnych. Obejrzeliśmy także film pt ,,Rodzina Porażków”.
 

OGLĄDAJ FILM

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
 - "BEZPIECZNIE NA WSI - NIE ZBLIŻAJ SIĘ ZUCHU DO MASZYN W RUCHU"
 
 
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny skierowany do dzieci szkół podstawowych. Celem konkursu jest: - promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, - poszerzanie wiedzy z zakresu BHP w gospodarstwie rolnym, - rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych. Konkurs przebiega w dwóch etapach: wojewódzkim i centralnym i obejmuje dwie grupy wiekowe uczestników: uczniów klas 0-III oraz klas IV-VI szkół podstawowych. Szkolna Komisja Konkursowa zakwalifikowała do etapu wojewódzkiego prace następujących uczniów:  
I grupa – klasy 0 – III II grupa – klasy IV – VI
Mateusz Trzeszkowski – klasa II a Michał Molenda – klasa IV b
Kacper Gabała – klasa III a Anna Płoszaj – klasa IV b
Mateusz Gębka – klasa III a  Oliwia Pustuł – klasa IV b
Etap wojewódzki będzie zakończony do dnia 09.05.2014 r. przekazaniem do Centrali KRUS trzech najlepszych prac z obu kategorii wiekowych. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi do końca czerwca 2014 r. Laureaci zostaną powiadomieni o sposobie i warunkach przekazania nagród.
 
 
      
    
zobacz

KWIECIEŃ 2014

 

     

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez KRUS. Wybrane prace wysłaliśmy na etap wojewódzki, a pozostałe możemy oglądać na gazetce ściennej pod hasłem ,, BEZPIECZNIE NA WSI”.
Celem wystawki jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich oraz
zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na obowiązek zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa
 
GAZETKA NA KORYTARZU SZKOLNYM
 

MAJ 2014

BEZPIECZENSTWO

 W CZASIE

WYCIECZEK SZKOLNYCH

W maju w naszej szkole odbywają się liczne wycieczki piesze i autokarowe. Jest to dobra okazja do przypomnienia i utrwalenia zasad bezpieczeństwa nad wodą, w lesie, oraz miejscu publicznym. Nasi uczniowie uczestniczyli wycieczkach:

- autokarowa wycieczka do Ogrodzieńca i Bałtowa.

- pieszy rajd Szlakiem Kosynierów.

- piesza wycieczka do lasu.

- nauka pływania  na basenie w Sędziszowie.

Przed każdą wycieczką wychowawcy oraz kierownicy wycieczek przypominali o regulaminie i zasadach bezpieczeństwa.

Wszelkie podejmowane działania mają na celu przed zbliżającymi się wakacjami ograniczenie liczby nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem dzieci. Z wycieczek szkolnych wróciliśmy zadowoleni i bezpieczni.

ZDJĘCIA Z WYCIECZEK MOŻNA ZOBACZYĆ W GALERII ZDJĘĆ - TU


CZERWIEC  2014

SZKOLNY TURNIEJ „BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM”

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE

Dnia 10 czerwca, czwartoklasiści zmierzyli się z trudnym zadaniem. Pierwszy, szkolny turniej w zakresie umiejętności jazdy i wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego okazał się dla nich nie taki trudny. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą o przepisach i pokonywali następujące przeszkody:  równoważnia, tarka, rynna oraz slalom między pachołkami. Bardzo dobrą techniką jazdy zaskakiwali chłopcy i dziewczynki. Turniej przebiegał sprawnie, gdy część dzieci pokonywała przeszkody na rowerze inni zmagali się z pytaniami testu. Nad prawidłowością przebiegu zmagań czuwali zaproszeni goście w osobach: aspiranta Witolda Kowalskiego, który przyjechał do nas z Kielc ze służby drogowej, oraz naszego dzielnicowego Kamila Brzezińskiego. Test także nie należał do najłatwiejszych, składał się z pytań dotyczących ogólnych przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych i skrzyżowań. Ciężka, całoroczna praca uczniów, poznawanie złożoności  przepisów ruchu drogowych zaowocowała dobrymi wynikami.  Do szkolnego turnieju o ruchu drogowym uczniów przygotowywały pani Grażyna Tasak i Alina Konarska.  Zdobyte umiejętności i wiadomości pozwolą  naszym uczniom w czasie wakacji na  bezpieczną jazdę rowerem . Rower to pojazd, na którym można wybrać  się  na wycieczką rowerową z rodziną po najbliższej  i pięknej okolicy naszej gminy.

ŻYCZYMY WSZYSTKIM BEZPIECZNYCH WAKACJI

 
 


DZIAŁANIA W ROKU 2012/2013
W RAMACH PROGRAMU
"RAZ, DWA, TRZY - BĄDŹ BEZPIECZNY I TY"


WRZESIEŃ 2012

BEZPIECZNIE NA DRODZE
7 września 2012 roku, uczniowie klasy II a i II b z wychowawczyniami, wybrali się na spacer i praktyczne zajęcia przypominające o prawidłowym zachowaniu w ruchu drogowym. Dzieci bezpiecznie przechodziły przez jezdnię, rozpoznawały znaki drogowe i przypomniały zasady poruszania się po drodze. czytaj więcej.....

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE

Zasady bezpieczeństwa w czasie wycieczek szkolnych.
26 września uczniowie klas młodszych wraz ze swoimi wychowawcami byli na wycieczce w Inwałdzie i Wadowicach. Tam dzieci miały okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące bezpiecznego zachowania się w autokarze, na ulicy i w parku. Można było zaobserwować jak dzieci stosują przepisy w praktyce: przechodzenie na skrzyżowaniu, na światłach, poruszanie się na ruchliwym chodniku i właściwe zachowanie się w miejscach publicznych.


KLIKNIJ NA ZDJĘCIE

Ciekawa lekcja w klasie II a i II b, 28 września 2012r.

Głównym celem zajęć była umiejętność bezpiecznego posługiwania się ostrymi narzędziami. Lekcja była szczególnie trudna i niebezpieczna, ponieważ należało zachować wyjątkową ostrożność. Otóż uczniowie posługiwali się nożami, skrobaczkami i tarkami. Swoje umiejętności mogli sprawdzić przy robieniu sałatki jarzynowej, która okazała się dodatkową atrakcją. Klasy były podzielone na grupy. Zadaniem każdej z grup było ustalenie przepisu, sprawiedliwy podział ról i bezpieczna praca. Wszyscy odpowiedzialnie i wzorowo pracowali. Chłopcy – prawdziwi dżentelmeni – wyręczali dziewczynki w cięższych pracach.

    
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE

PAŹDZIERNIK 2012

Zuch potrafi.

W dniu 10 października 2012 roku, odbyło się spotkanie zuchów - była to trudna lekcja o bezpieczeństwie. Na zbiórce zdobywaliśmy ,,sprawność piekarza”.  Wspólnie postanowiliśmy upiec coś pysznego, szarlotkę. Jednocześnie musieliśmy wykazać się ostrożnością i odpowiedzialnością w działaniu. Uczyliśmy się posługiwania elektrycznymi piekarnikami, gorącymi blachami, nożami, tarkami. Jak przystało na zucha, każdy dbał o bezpieczeństwo swoje i kolegów. Nie zapomnimy ile mieliśmy pracy, uciechy i przyjemności. Dobra zabawa plus nauka- optymalne połączenie. Po wzorowym wykonaniu zadania, wszystkie zuchy zasiadły do zasłużonego poczęstunku. 


KLIKNIJ NA ZDJĘCIE

23 października odbyło się spotkanie

uczniów klas I-III z leśnikiem.

Podstawowym założeniem spotkania było uświadomienie wychowankom, że troska o las jest troską o nas samych i nasze spokojne, bezpieczne przyszłe życie. Bardzo ważne jest kształtowanie i doskonalenie prawidłowych form kontaktu z przyrodą leśną. Rozwijanie przyjaznego stosunku do zwierząt dziko żyjących w lasach, a zarazem odpowiednie zachowanie.

Jednak las to nie tylko przyjemność, ale także niebezpieczeństwo, co wolno robić w lesie, a czego nie i jak wrócić cało i zdrowo z leśnej wyprawy. Trzeba nauczyć dzieci zasad prawidłowego zachowania w lesie?

Ponadto, Pan ciekawie i barwnie opowiadał dzieciom o bezkrwawych łowach z obiektywem w lesie, o zwyczajach i życiu zwierząt. Poruszył tematy związane z łowiectwem i zadaniami kół łowieckich. Chociaż tak naprawdę łowiectwo jest pasją, bycie myśliwym polega nie tylko na strzelaniu. To obowiązek, praca i starania wielu ludzi związane m. in. z utrzymaniem równowagi populacji zwierząt, ochroną zwierząt łownych i ich środowisk bytowania, dokarmianiem zwierząt, budowaniem paśników, walką z kłusownictwem, pozyskiwaniem i magazynowaniem karmy.

Bezpieczeństwo w lesie, czyli zasady dla leśnego turysty.

1. Nigdy nie idź do lasu podczas silnych wiatrów i burz.
2. Jeśli podczas pobytu w lesie/parku zastała cię burza, wyłącz telefon komórkowy, nigdy nie chroń się pod najwyższymi drzewami.
3. Czytaj informacje umieszczone na tablicach informacyjnych przy wejściach na szlaki, ścieżki i stosuj się do nich.
4. Nie schodź z wyznaczonych szlaków i ścieżek, szczególnie jeśli słabo znasz odwiedzaną okolicę.
5. Dostosuj obuwie do warunków terenowych, najlepsze jest obuwie sportowe, z zakrytą kostką.
6. Zachowuj się cicho.

7. Jeśli spotkasz dzikie zwierzę (np. wilka, żubra, dzika), nie zbliżaj się do niego, powoli i spokojnie wycofaj się z tego miejsca.
8. Po każdej wizycie w lesie sprawdź dokładnie czy nie ma kleszczy na twoim ciele.
9. Nie oddalaj się od swoich towarzyszy.

10. Miej zawsze plecak z napojem i prowiantem.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE

Pierwszaki 2012 – Jędrzejów.

W dniu 26 listopada 2012 roku klasy pierwsze uczestniczyły w lekcji bezpieczeństwa, która odbyła się w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Patronatem spotkania "Pierwszaki 2012" było Kuratorium Oświaty, Komenda Policji, Echo Dnia i Galeria Korona Kielce. Praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu oraz właściwe reagowanie na zagrożenia  uczniowie otrzymali od strażaków , policjantów i ratowników medycznych. Pierwszakom w lekcji bezpieczeństwa towarzyszył sympatyczny dziobak Pepe i jeż Edek, którzy zachęcali do ruchowo - muzycznej zabawy. Uczniowie wrócili zadowoleni i wzbogaceni w wiedzę o bezpieczeństwie. Mamy nadzieję , że wiedza ta zapewni im radosny i bezpieczny czas  nauki i zabawy.


KLIKNIJ NA ZDJĘCIE

LISTOPAD 2012

,,Klub Bezpiecznego Puchatka”

Klasy pierwsze naszej szkoły dołączyły do ,,Klubu Bezpiecznego Puchatka”. Jest to program skierowany do klasy I szkół podstawowych na terenie Polski i trwa cały rok szkolny 2012/2013. Nauczyciele realizują program poprzez przeprowadzenie zajęć dotyczących bezpieczeństwa. Dzieci uczą się jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole oraz w czasie odpoczynku. Każdy pierwszoklasista naszej szkoły otrzymał książeczkę z grami i zabawami, które pomagają utrwalić wiedzę o zasadach ruchu drogowego i o tym jak być bezpiecznym w domu, w szkole i w czasie zabawy. Do każdego zadania dołączone są dobre rady i ostrzeżenia. W listopadzie w ramach Klubu Bezpiecznego Puchatka odbył się Tydzień Bezpieczeństwa, podczas którego uczniowie rozwiązywali Test Bezpieczeństwa zamieszczony na stronie http://www.bezpiecznypuchatek.pl/ Wdrażane działania przynoszą efekty. Nasi uczniowie zachowują się bezpiecznie na zajęciach, podczas zabaw w klasie, na Sali gimnastycznej i na dworze.

Program przygotowany przez firmę Maspex i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy sprawuje Komendant Policji

 i Kuratoria Oświaty.


GRUDZIEŃ 2012

13 edycji programu
,,BEZPIECZEŃSTWO I MOBILNOŚĆ DLA WSZYSTKICH”

Nasza szkoła  wzięła udział w 13 edycji programu ,,BEZPIECZEŃSTWO I MOBILNOŚĆ DLA WSZYSTKICH” zorganizowanego przez  Renault Polska. Jednym z narzędzi dydaktycznych tego programu są pakiety edukacyjne ,, Droga i Ja”, które otrzymaliśmy bezpłatnie. Zestawy „Droga i Ja” powstały we współpracy z ekspertami z zakresu prewencji, bezpieczeństwa na drodze, ochrony środowiska i nauczania. Mają one na celu wykształcić u dzieci prawidłowe i bezpieczne zachowania na drodze, przyczynić się do lepszego zrozumienia koncepcji mobilności. Każdy uczeń z klas drugich i trzecich otrzymał na początku grudnia zeszyt ćwiczeń wraz z testami. Nauczyciele posiadają  materiały dydaktyczne i plakaty  pomocne w prowadzeniu zajęć.

Pierwsza część zestawu zatytułowana ,,Bezpieczeństwo dla wszystkich” zawiera pięć tematów dotyczących bezpieczeństwa podczas codziennych podróży. Cała tematyka jest bogato ilustrowana, zawiera ważne informacje przedstawione w przystępny sposób, oraz ćwiczenia pobudzające myślenie i wyobraźnię dziecka.

Druga część ,,Mobilność dla wszystkich” zawiera także pięć jednostek tematycznych, w których uczeń dowiaduje się, jak dbać o naszą planetę podczas codziennych podróży.


http://www.bezpieczenstwo.renault.pl/

Życie bez nałogów, czyli jak żyć zdrowo i szczęśliwie.
Dnia 20 grudnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Życie bez nałogów, czyli jak żyć zdrowo i szczęśliwie” organizowany przez panią pedagog. Życie w zdrowiu i szczęściu to przecież nic innego jak życie w poczuciu bezpieczeństwa. Konkurs ten  cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki temu dzieci poznają zagrożenia płynące z zewnątrz i szkodliwość nałogów. Potrafią o nich rozmawiać, wiedzą jak ich unikać i bronić się.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE

Bezpieczne święta.

W grudniu, w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia oraz nadchodzącym Sylwestrem, na zajęciach poruszane były zagadnienia dotyczące tego radosnego , ale niestety często przynoszącego liczne wypadki, okresu.

Wychowawcy przypomnieli  o zachowaniu bezpieczeństwa

w czasie ferii świątecznych:

Bezpieczne korzystanie z dekoracji świetlnych ( lampki choinkowe), konieczność wyłączania urządzenia z kontaktu w godzinach nocnych i na czas  nieobecności w domu.

Zabawa sztucznymi ogniami, zasady korzystania z petard i innych środków wybuchowych - tylko pod nadzorem dorosłych i z daleka od przedmiotów łatwopalnych

Zabawy na świeżym powietrzu - propozycje form miłego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu.


STYCZEŃ  2013

Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych
 Przed feriami, we wszystkich klasach wychowawcy zorganizowali zajęcia dotyczące:
Bezpieczeństwa w szkole i w domu, podczas zabawy i odpoczynku w czasie wolnym od zajęć szkolnych. 
  Przypomnieli uczniom numery telefonów alarmowych i omówili jak prawidłowo wezwać telefonicznie pomoc tj. pogotowie ratunkowe, policję, straż pożarną. Jakie podać informacje i w jakiej formie.
Przeprowadzili pogadanki z uczniami  na temat bezpieczeństwa dzieci:
 Droga do szkoły;
Najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem dzieci i sposobów ich unikania;
Elementy odblaskowe i ich znaczenie;
Bezpieczne ferie;
Bezpieczne
i niebezpieczne zabawy w domu i szkole.
 

W czasie spotkania zespołu samokształceniowego nauczyciele omówili zgodność naszych działań z  regulaminem i zasadami Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego dla uczniów klas I-III.

Pani Marzena Stradomska przygotowała i zreferowała temat ,,Zalety i wady korzystania z Internetu przez dzieci”. W czasie dyskusji doszliśmy do wniosku, że temat ten dotyczy również naszej społeczności szkolnej i zawsze my – nauczyciele musimy być czujni.  Przygotowaliśmy materiały do półrocznego sprawozdania z programu ,,Raz, Dwa Trzy- Bądź bezpieczny i Ty” i zaplanowaliśmy dalsze działania.


WYWIADÓWKA DLA RODZICÓW
"BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU"
 

30 stycznia w naszej szkole odbyła się wywiadówka, na której poruszono z rodzicami ważny, a jednocześnie trudny temat jakim jest ,,Bezpieczne korzystanie z Internetu”. Spotkanie miało na celu m.in. wyczulenie rodziców na problemy dziecka.  Ma to bardzo duży wpływ na postawy i zachowanie,  a tym samym i bezpieczeństwo dziecka. Internet stał się bardzo rozpowszechnionym zjawiskiem we współczesnym świecie - wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić bez niego życia. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem wynalazek ten służy do różnych celów, głównie: pracy, nauki i rozrywki, a używany jest zarówno przez osoby młodsze jak i starsze. Internet jest skarbnicą informacji i możliwości, z których musimy się tylko nauczyć korzystać, by nie przyniosły one złych efektów.


LUTY  2013 

28 stycznia – 8 luty nauczyciel plastyki zorganizował i zachęcił wszystkie klasy do

Szkolnego Konkursu Plastycznego

pod hasłem

,, Jak zdrowo i bezpiecznie spędzam wolny czas”.

Uczniowie mają zastanowić się nad tym jak bezpiecznie można spędzać swój wolny czas i przedstawić własne przemyślenia w formie pracy plastycznej. To dobry pomysł na nadchodzące ferie zimowe!

10 lutego to data Dnia Bezpiecznego Internetu. Aby zaznajomić dzieci z niebezpieczeństwami związanymi z korzystania z sieci internetowej w klasach I-III nauczyciele przeprowadzili - sąd- "Plusy i minusy korzystania z Internetu"

Omawiano zagadnienia: - cyberprzemocy

- zagrożeń płynących z kontaktu  za pośrednictwem komputera z obcymi osobami

- zapoznano uczniów z animacjami  ze strony  www.sieciaki.pl  - zobacz

"W Internecie na niebezpieczne pytania udzielaj bezpiecznych odpowiedzi".

 

Uczniowie dowiedzieli się Co to jest? I poznali wiele nowych pojęć: -przemoc i agresja - przyczyny - mechanizmy - skutki i sposoby przeciwdziałania.


GAZETKA "Raz, dwa trzy - bądź bezpieczny i Ty"
 
 
W czasie zimy bezpiecznie spędzamy czas na świeżym powietrzu

MARZEC  2013 

Nasza szkoła wzięła udział w konkursie BRD

 

 ,,Świeć przykładem”

Organizatorami konkursu są:

- Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach Wydział Ruchu Drogowego,

- Kuratorium Oświaty w Kielcach,

- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach,

- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach,

- Redakcja „Gazety Wyborczej” i Rozgłośnia Radio Kielce.

 

Celem konkursu jest propagowanie zasad bezpieczeństwa wśród uczniów klas

I-VI szkół podstawowych w zakresie:

 

- ruchu drogowego pojazdów na wsi i w mieście,

- bezpieczeństwa pieszych na drogach,

- użytkowania maszyn rolniczych w transporcie drogowym

 

Uczniowie klas I-VI napisali listy do kierowców, by przestrzegali zasad bezpieczeństwa drogowego i wiersze zachęcające do noszenia odblasków.

Do Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wysłaliśmy 38 prac. Jury wyłoni laureatów do dnia 30 marca 2013 roku.

 

Lista nagrodzonych zostanie podana do wiadomości w środkach masowego przekazu i na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej policji w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.

więcej .....

przygotowała pani Marzena Stradomska
 

WYNIKI KONKURSU -
„Świeć przykładem”
 
 Na stronie Kuratorium Oświaty w Kielcach, ukazała się informacja dotycząca konkursu  „Świeć przykładem” - zobacz
 
Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej, która w dn. 27.03.2013 r. rozstrzygnęła Wojewódzki Konkurs „Świeć przykładem” dla uczniów klas I-VI. Komisja po zapoznaniu się z pracami, których wpłynęło 1819, wyłoniła zgodnie z kryteriami regulaminu zwycięzców konkursu w poszczególnych kategoriach”.
Z naszej szkoły została wyróżniona tylko jedna praca w kategorii wiekowej
klasy IV-VI: list.

Wyróżnienie otrzymała
Natalia Koprowska z klasy VI a.

NAGRODZONY LIST - przeczytaj
Gratulujemy sukcesu!

Rozdanie nagród w Kielcach - zobacz


MAJ 2013
Zajęcia w klasie II a
 - Bezpieczne dziecko -
 

Cel zajęć.

- rozpoznawanie i przewidywanie zagrożeń

- zminimalizowanie ryzyka stania się ofiarą

- kształtowanie u dzieci umiejętności szukania pomocy w obliczu zagrożenia

 

Dzieci kochają zabawę. Im lepiej się bawią, tym bardziej zapominają o otaczającym je świecie. Czy możemy uchronić je przed bolesnymi niespodziankami? Pewnie nie, ale lepiej,, na zimne dmuchać”.

 

16 maja w klasie II a odbyły się zajęcia, na których uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania się w codziennych sytuacjach np.: podczas drogi do szkoły, zabawy czy też podczas kontaktów z nieznajomymi.  W celu łatwiejszego zapamiętania ważnych rad, dzieci przedstawiały scenki dramowe, układały zagadki, bawiły się w kalambury, w niedokończone zdania, układały swoje melodie do  numerów alarmowych,  malowały rysunki i układały do nich hasła.  Wykonaliśmy również gazetkę tematyczną na korytarzu szkolnym.

 

Słoneczna pogoda zachęca do spędzania  czasu poza domem. Niestety nie wszystkie miejsca gdzie dzieci mogą korzystać z uroków zabawy są bezpieczne.

Nie zawsze rodzice są wstanie skontrolować jak poza domem ich pociechy z nich korzystają.


CZERWIEC  2013

Kilka cennych rad i uwag

 "Jak spędzić bezpiecznie wakacje?"

- Pamiętaj, że jezdnia nie jest placem zabaw!

- Korzystaj ze ścieżek rowerowych; jeżeli jedziesz po jezdni, uważaj na znajomość przepisów ruchu drogowego.

- Pamiętaj, że unikniesz urazów, jeśli będziesz zakładał kask ochraniający głowę.
- Nigdy nie skacz do wody.

- Kąp się w miejscach dozwolonych pod opieką rodziców.

- Uważaj podczas przechodzenia przez jezdnię i korzystaj z przejść dla pieszych.

- Na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni i wykopów.

- Nie rozpalaj sam ogniska.

- Mów zawsze rodzicom dokąd wychodzisz.

- Gdy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym.

- Nie korzystaj z propozycji jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi.

- Uczestnicząc w pracach polowych zawsze zachowaj ostrożność.

- Nie zbliżaj się do obcego psa, nie dotykaj go, nawet jeśli robi wrażenie łagodnego.

 

Już teraz zwróciliśmy się z apelem do rodziców:

 

Zawsze interesujcie się czym wasze dziecko się bawi, gdzie jest miejsce jego zabawy i czy to co robi jest bezpieczne, szczególnie w okresie wakacyjnym.


Przypomnieliśmy również numery telefonów alarmowych.
Pomoc możesz wezwać, dzwoniąc także pod inne numery alarmowe:

999 Pogotowie ratunkowe
997 Policja
998 Straż pożarna
112 Centrum Powiadamiania Ratowniczego z telefonu komórkowego

 

PRZEDWAKACYJNE SPOTKANIE Z POLICJANTEM  

- program  profilaktyczno – prewencyjny „Raz, dwa, trzy – bądź bezpieczny i Ty”.

Jednym z działań realizowanego programu było spotkanie z policjantem. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie naszej szkoły. Głównym tematem było zachowanie bezpieczeństwa podczas wakacji. Dzielnicowy, Pan Marcin Kubicki w sposób stanowczy i ciekawy przypomniał zasady właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Spotkanie służyło kształtowaniu właściwej, czyli odpowiedzialnej postawy wobec zagrożenia. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem słuchali wypowiedzi policjanta i zadawali pytania.    

Wszystkie podejmowane działania mają na celu ograniczenie liczby nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem dzieci, podniesienie poziomu ich wiedzy na temat unikania zagrożeń pojawiających się w życiu codziennym.  Ważne jest wyposażenie ich w konkretną wiedzę, niezbędną do właściwego zachowania się w sytuacjach trudnych czy nawet niebezpiecznych.

 

Życzymy wszystkim bezpiecznych wakacji!

                                                 Przygotowała Marzena Stradomska

 
 


DZIAŁANIA W ROKU 2011/2012
W RAMACH PROGRAMU
"RAZ, DWA, TRZY - BĄDŹ BEZPIECZNY I TY"


Wrzesień 2011
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE WYCIECZEK  SZKOLNYCH

   
22 września uczniowie klas młodszych wraz ze swoimi wychowawcami byli na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Tam dzieci miały okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące bezpieczeństwa i zastosować przepisy w praktyce: przechodzenie na skrzyżowaniu, na światłach, poruszanie się na ruchliwym chodniku i właściwe zachowanie się w miejscach publicznych.
zobacz więcej zdjęć z wycieczki

Październik 2011
CYKL LEKCJI O BEZPIECZEŃSTWIE W KLASACH PIERWSZYCH

 Wychowawczynie klas pierwszych p. Marzena Stradomska i p. Agnieszka Otczyk zrealizowały cykl lekcji o bezpieczeństwie. Uczniowie poznali zasady zachowania bezpieczeństwa w szkole i podstawowe znaki drogowe dotyczące pieszych. Byli na wielu spacerach i wycieczkach, gdzie w praktyce uczyli się bezpiecznego poruszania się. Dzieci nauczyły się wielu wierszy, piosenek i scenek o bezpieczeństwie i zaprezentowały się na uroczystości ślubowania w dniu 19 października. W czasie spotkań zespołów samokształceniowych omówiono zasady przyznawania Certyfikatu Bezpieczeństwa; zwrócono uwagę na potrzebę systematycznego sprawdzania czy dzieci korzystają z elementów odblaskowych przekazanych w trakcie programu.

Listopad  2011
MIESIĄC  PROFILAKTYKI W SZKOLE

Miesiąc profilaktyki w szkole” –była to akcja przygotowana przez pedagoga szkolnego, p. Bożenę Świątek. Wzięli w niej udział uczniowie wszystkich klas. Pani pedagog odbyła wiele spotkań i rozmów z dziećmi. Na zebraniach z rodzicami wychowawcy również mówili o bezpieczeństwie w domu, w szkole i na drodze. Obchody „Miesiąca profilaktyki " zakończyło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Życie bez nałogów”, którego celem było promowanie zdrowego stylu życia. W konkursie wzięło udział ok. 80 uczniów klas I-VI.   Pani Pedagog zorganizowała również na korytarzu szkolnym wystawę prac plastycznych.


zobacz wyniki i galerię zdjęć

Grudzień 2011
RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ
W naszej szkole zorganizowane były zajęcia, na których uczniowie mogli zapoznać się z zasadami udzielenia pierwszej pomocy. Przewodnim hasłem było ,,Ratujemy i uczymy ratować”. Dzieci obejrzały film i mogli sami spróbować nabytych umiejętności na fantomie.

ZDĘCIA Z ZAJĘĆ - zobacz

 Wychowawczynie klas drugich ogłosiły i przeprowadzą konkurs plastyczny
 
,, Znaki drogowe, które mijam w drodze do szkoły” W konkursie mogą brać udział wszyscy uczniowie z klas I –III.
Wyniki poznamy na spotkaniu z policjantem w lutym.
                     

STYCZEŃ 2012
CIEKAWE  ZAJĘCIA  O  BEZPIECZEŃSTWIE
We wszystkich klasach wychowawcy zorganizowali zajęcia dotyczące:

* Bezpieczeństwa w szkole i w domu, podczas zabawy i odpoczynku w czasie wolnym od zajęć szkolnych.  

 * Zapoznali uczniów z numerami telefonów alarmowych i omówili jak właściwie wezwać telefonicznie pomoc tj. pogotowie ratunkowe, policję, straż pożarną i jakie podać informacje i w jakiej formie

Przeprowadzili pogadanki z uczniami i rodzicami na temat bezpieczeństwa dzieci np. Droga do szkoły, Najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem dzieci i sposobów ich unikania  (elementy odblaskowe i ich znaczenie), Bezpieczne ferie, Bezpieczne i niebezpieczne zabawy.

     
* W salach lekcyjnych zorganizowane zostały Kąciki Bezpieczeństwa, w których prezentowane są materiały dotyczące bezpieczeństwa.(kodeks postępowania w czasie zimy, ważne telefony).

LUTY 2012
BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE -
SPOTKANIE UCZNIÓW Z POLICJANTEM

              

Wyniki konkursu  ,, Znaki drogowe, które mijam w drodze do szkoły”
zobacz zdjęcia - KLIKNIJ


MAJ 2012
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W CZASIE
SZKOLNYCH WYCIECZEK 
Majowa pogoda zachęca do szkolnych wycieczek. Uczniowie mieli okazję do praktycznego  ćwiczenia zasad  bezpiecznego poruszania się po drogach, ścieżkach i szlakach górskich oraz w miejscach użyteczności publicznej.

Wychowawcy klas I - III i  IV - VI na zajęciach w maju przypomnieli  jak należy zachować się podczas różnych wycieczki szkolnych i rajdów.
Wychowawcy przypomnieli również regulamin wycieczek.
Przed każdym wyjściem, czy wyjazdem kierownicy wycieczek organizowali spotkania z uczestnikami.

Wiemy, że w szkole i przedszkolu organizujemy różnego rodzaju wycieczki
- piesze po najbliższej okolicy  
- rowerowe po trochę dalszych zakątkach naszego regiony


- autokarowe w dalsze podróże w góry i do miasta

Po takich zajęciach wszyscy są gotowi na przeżycie ciekawej przygody w czasie wycieczki.

Zobacz zdjęcia z wycieczek
Wycieczka klas IV i V- zobacz

Wycieczka przedszkolaków - zobacz
Rajd pieszy  - zobacz
Festyn w Kielcach - zobacz
Wycieczka w góry - zobacz

CZERWIEC 2012
POGADANKI NA TEMAT
"JAK BEZPIECZNIE I PRZYJEMNIE SPĘDZIĆ CZAS WAKACJI"
 
Kilka cennych rad i uwag jak spędzić bezpiecznie wakacje:
Rower i wrotki

Przypomnienie zasad poruszania się rowerem po drodze i ścieżkach rowerowych, miało miejsce w połączeniu rowerowego toru przeszkód zorganizowanego w czasie festynu rodzinnego.

    i   

1. Pamiętaj, że jezdnia nie jest placem zabaw! Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność
2. Korzystaj ze ścieżek rowerowych; jeżeli jedziesz po jezdni, uważaj na znajomość przepisów ruchu drogowego
3. Zabezpieczaj rower przed kradzieżą
4. Nie pożyczaj roweru nieznajomym
5. Pamiętaj, że unikniesz urazów, jeśli będziesz zakładał kask ochraniający głowę i ochraniacze na nogi i ręce
6. Uważaj podczas przechodzenia przez jezdnię, korzystaj z przejść dla pieszych

 
Nad wodą
1. Pamiętaj, że kąpiemy się tylko w miejscach wyznaczonych i oznakowanych
2. Nigdy nie skacz do wody w miejscach, których dna nie znasz
3. Nie wchodź do wody po posiłku
4. Zawsze słuchaj poleceń ratownika
5. Kąp się w miejscach dozwolonych pod opieką rodziców
6. W wodzie zachowuj się ostrożnie i nie utrudniaj kąpieli innym
7. Nie zaśmiecaj plaży, dbaj o jej czystość
8. Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i przestrzegaj go
 
Dbając o swoje bezpieczeństwo
1. Na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni i wykopów
2. Nie niszcz i nie zaśmiecaj otoczenia, dbaj o środowisko
3. Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych
4. Mów zawsze rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź bez opieki osoby dorosłej i nie zapominaj o odblaskach
5. Gdy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym
6. Nie korzystaj z propozycji jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi
7. Uczestnicząc w pracach polowych zawsze zachowaj ostrożność
8. Nie zbliżaj się do obcego psa, nie dotykaj go, nawet jeśli robi wrażenie łagodnego
 
Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci
- zawsze interesujcie się czym wasze dziecko się bawi,
gdzie jest miejsce jego zabawy i czy to co robi jest bezpieczne, szczególnie w okresie wakacyjnym.

 
A GDY POGODA BĘDZIE BRZYDKA ZAGRAJ
Bezpieczne Wakacje - GRAJ


DZIAŁANIA W RAMACH PROGRAMU

"RAZ, DWA, TRZY - BĄDŹ BEZPIECZNY I TY"

w roku  2010/2011


PAŹDZIERNIK 2010
- GAZETKA O BEZPIECZEŃSTWIEPAŹDZIERNIK 2010
-
 
SpongeBob promuje wśród dzieci bezpieczeństwo na drodze - otrzymaliśmy od Komendy Policji w Sędziszowie kasety, plakaty i inne materiały dotyczące bezpieczeństwa.  


LISTOPAD 2010
 -
SPOTKANIE DZIECI Z POLICJANTEM  - czytaj więcej

                                    

LISTOPAD 2010
 -
SPOTKANIE RODZICÓW Z POLICJANTEM
- przedstawienie rodzicom działań w zakresie programu „RAZ, DWA, TRZY – BĄDŹ BEZPIECZNY I TY” - czytaj więcej

GRUDZIEŃ 2010
-
UDZIAŁ W KONKURSIE PLASTYCZNYM w ramach programu "Bezpieczeństwo dla wszystkich" organizowanego przez firmę RENAULT - czytaj więcej

STYCZEŃ  2011
- ZAKUP ODBLASKÓW DLA WSZYSTKICH UCZNIÓW KLAS I - III - sponsor ubezpieczyciel Inter Risk S.A.VIG


SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!

STYCZEŃ  2011
-
KONKURS PLASTYCZNY
                                   Ferie zimowe bezpieczne i zdrowe.
                                            
  
 
 CZYTAJ WIĘCEJ

LUTY/MARZEC 2011
-
WIERSZ O BEZPIECZEŃSTWIE 
- konkurs w klasach I - III
Tu możesz przeczytać wiersze

KWIECIEŃ 2011
APEL -"RAZ, DWA, TRZY - BĄDŹ BEZPIECZNY I TY" - przedstawienie o ruchu drogowym, rozstrzygnięcie konkursu na wiersz o bezpieczeństwie, wręczenie odblasków dla uczniów klas I - III  Czytaj  więcej


MAJ  2011
OGLĄDANIE PRZEDSTAWIENIE " BEZPIECZNA WYPRAWA" w ramach naszego projektu "RAZ, DWA, TRZY - BĄDŹ BEZPIECZNY I TY"
czytaj więcej

MAJ  2011
SPOTKANIE DZIECI ZE STRAŻAKAMI - ciekawa lekcja
- bezpieczeństwo ważna sprawa
czytaj więcej
 

W górę strony
 
     
  

 

Copyright    2004 - 2010  spslupia1